Dünya Kadınlar Günü

0 118

Bu dünyadaki en kıymetli varlık nedir? ,  sorusunu cevabı hiç şüphesiz kadınlardır. Kadınlar sayesinde var olur, kadınlar sayesinde yaşarız. Doğum anımızdan ölüm anımıza kadar kadınlar hep yanımızdadırlar. Annemizin bizi dünyaya getirmek için ne tür zorluklara katlandığını, bebekliğimizde, çocukluğumuzda, büyüyüp yetişkin bir birey olduğumuzda dahi ne denli bir sadakatle yanımızda olduğunu bir düşünelim. Sadece bu birkaç neden bile kadınların neden bu dünyadaki en kıymetli varlık olduğu sorusuna yeter de artar bile.

Çocukluğumuzda annemizden sevginin ne demek olduğunu, nasıl bir his olduğunu öğreniriz. Annemizin bize davranışlarından, sadakatinden, şefkatinden öğreniriz sevginin ne demek olduğunu. Daha sonra büyürüz, annemizden öğrendiğimiz o sevgiyi başka kadınlara emanet ederiz. Annemizden öğrendiğimiz sevgi ile başka bir kadını sever ve ona kendimizi emanet ederiz. Hayatımızı onunla paylaşırız. İşte hayatımızda kadınların rolü bu kadar büyüktür. Sevgiyi onlar sayesinde öğrenir, onlar sayesinde yaşarız. Ayrıca akıllıdır kadınlar, zekidirler, şefkatlidirler, sadıktırlar, onları anlatmaya kelimeler yetmez.

Onlar varoluş sebebimiz, yaşama nedenimiz, can yoldaşımızdırlar. İşte bu kadar değerli oldukları için 8 Mart 1857 tarihinde bileklerinin hakkıyla kazandıkları mücadeleden ve verdikleri onlarca kayıptan bu yana her yıl kutlanan bir de günleri vardır kadınların. Her yıl dünyanın her bir köşesinde kadın erkek demeden binlerce insan sokaklara çıkarak kadınlar gününü kutlarlar. Gösterdikleri mücadeleleri verdikleri kayıpları anarlar.

Bugüne kadar değeri anlaşılamamış kadınları hatırlar, bundan sonra böyle olayların yaşanmaması için mücadele verirler. Biz de 8 Mart kadınlar gününde hem tanıdığımız hem tanımadığımız kadınların kadınlar gününü kutlamalı ve onları mutlu etmeliyiz. Onlara hak ettikleri değeri göstermeliyiz. Sadece 8 Mart’ta değil yılın her günü Kadınların ne kadar önemli olduğunu unutmamalı, elimizden geldiğince onları mutlu etmeye çalışmalıyız. Unutmayın, onların hayatımızdaki yeri asla doldurulamaz.

Hemen Ara!