Kadınların İş Gücünde Öneme Sahip Olması

0 88

Toplumda ekonomik verimliliği ve üretimi etkileyen en büyük unsur iş gücüne katılım oranıdır. Nüfus içindeki payına bakılarak karşılaştırma yapıldığında; ülkemizdeki kadınların iş gücüne katılım oranı AB ve OECD ortalamasının oldukça altındadır, bu bize var olan potansiyelin kullanılmadığı veya kullanılmasının bir takım muamelelerle önüne geçildiğini gösterir ve kuşkusuz bu da ülke ekonomisi açısından ciddi bir kayıptır. Bu noktadan bakıldığında Türkiye gibi ciddi büyüme atılımları gerçekleştirme potansiyeline sahip bir ülkede atıl kalan kadın iş gücü, ekonomiye kazandırılması durumunda önemli yararlar sağlar.

Kadınların iş gücüne katılımı ülke ekonomisine büyük bir katkıdır.

Hane Halkı Ekonomisine Etki

Günümüz koşullarında geçim sıkıntısının ciddi boyutlara vardığını göz önünde bulunduracak olursak, bir hane içindeki erkeklerle birlikte kadınların da çalışması kuşkusuz ülke ekonomisine yaptığı katkı kadar hane halkı ekonomisine de ciddi yarar sağlayacaktır. Pahalı yaşam şartlarının ortaya çıkardığı geçim sıkıntısının önüne bir aileye sadece ailedeki erkeğin kazancından ziyade iş gücüne katılan kadının da kazancı eklenirse refah bir nebze artış eğilimine geçmiş olur.

Güçlü bir Türkiye için sizde iş gücüne katılın…

Sosyal Hayata Etkisi

Ekonomik faydalarının yanında sosyoekonomik yönden bakacak olursak hayatına katılım gösteren atıl nüfusun sosyal alanlarının ve ilişkilerinin çoğalması sosyal açıdan da kişiye fayda sağlamış olur. Sosyal hayata entegre olan kişi kendisinin yanı sıra yakınındaki kişiler de etkilenir. Belli bir ekonomik güç elde eden kadın bu fırsatı değerlendirerek hem kendi hem çevresine olumlu katkılar sağlamış olur. Evli ve çocuklu bir kadının çocuğunun eğitimine destek olarak onun da ileride topluma kazandırılmış yararlı bir birey olarak ortaya çıkmasına yol açar bu da bir nevi olumlu bir domino etkisi yaratarak sosyoekonomik hayatta ileriye dönük olumlu dönüşler yaşanmasına sebep olur.

Kadının yaratıcı zekası iş dünyasına pozitif yönde etki yapar.

Kadınların fıtrat olarak çok daha sosyal bir yapıya sahip olması, duygusal, duyusal ve estetiksel açıdan da bir adım önde olması onları iş hayatlarında bulundukları noktada önem taşır. Nüfus içerisindeki çalışma çağındaki kadın nüfusun paydan ekonomik açıdan istifade edilmesi son derece elzemdir. Bu, ekonomiye katkısının yanı sıra diğer birçok alanda olumlu etki yaratarak var olan potansiyelin verimli şekilde kullanılmasında büyük rol oynar. Dünyanın çeşitli yerlerinde bunun farkında olan ve çeşitli atılımlar yapan yetkililer kuşkusuz bu potansiyelin bilincindeler ve artık göz ardı edilip yok sayılmalarına engel olma, cam tavanları aşma noktasına gelinmiş durumda.

İş Gücüne Katılmak İsteyen Kadınlar Buraya

İş gücüne katılmak isteyen ev hanımları, öğrenci kızlar gelin birlikte çalışalım. Sermaye gerektirmeyen katalogdan satış yöntemiyle sizde kendinize yeni bir iş ortamı hazırlayın. Yapmanız gereken alttaki Pierre Cardin Üyelik logosuna tıklamak ve formu doldurmak. Gelin birlikte kazanalım…

Pierre Cardin Üyelik
Pierre Cardin Üyelik
TIKLA ÜYE OL SENDE KENDİ İŞİNİ YAPMAYA BAŞLA

Hemen Ara!